See dokument kehtib ainult staatilistele vatt-tunni arvestitele täpsusklassidega A, B ja C, mida kasutatakse 50 Hz või 60 Hz sagedusega vahelduvvooluvõrkudes elektrilise aktiivenergia mõõtmiseks ja hõlmab nende arvestite tüübikatsetusi.
MÄRKUS 1 Arvesti üldnõuete, sealhulgas ehituse, elektromagnetilise ühilduvuse, ohutuse, usaldatavuse jne kohta vaadake vastava ala standardisarja EN 62052 või EN 62059.
EE MÄRKUS Termin usaldatavus (ingl dependability) hõlmab töökindluse, hooldatavuse ja käideldavuse. Direktiivi 2014/32/EL eestikeelses tõlkes on seda terminit kasutatud töökindluse (ingl reliability) tähenduses.
See dokument kehtib elektrienergia arvestitele,
— mis on ette nähtud elektrienergia mõõtmiseks ja juhtimiseks elektrivõrkudes vahelduvpingel kuni 1000 V;
MÄRKUS 2 Vahelduvvoolu elektriarvestite puhul on ülalmainitud pinge võrgu nimipingest tulenev liinijuhi ja neutraaljuhi vaheline pinge. Vaadake standardi EN 62052-31:2016 tabel 7. Standard
EN 62052-31:2016 kattis vahelduvpingeid ainult kuni pingeni 600 V ja standardi EN IEC 62052-31 teine väljaanne katab vahelduvpinged kuni pingeni 1000 V.
— mille kõik funktsionaalsed elemendid, sealhulgas lisamoodulid, on arvestisse integreeritud või moodustavad tervikliku arvesti samas kestas, välja arvatud näidikud;
— mis töötavad arvestisse integreeritud või eraldiseisvate näidikutega;
— mis on ette nähtud olema paigaldatavad kindlaksmääratud ja sobivatesse pesadesse või aparaadiraamide riiulitesse;
— mis võivad seejuures valikuliselt pakkuda ka muid lisafunktsioone peale elektrienergia mõõtmisega seonduvate.
Väikse võimsusega mõõtetrafodega (ingl lühend LPITs, nagu on määratletud standardisarjas EN 61869) töötamiseks ette nähtud arvestite vastavust sellele dokumendile saab testida vaid juhul, kui sellised arvestid ja nende mõõtetrafod testitakse koos ja need vastavad seejuures otseühendusega arvestite nõuetele.
MÄRKUS 3 Kaasaegsed elektriarvestid sisaldavad tavaliselt lisafunktsioone, nagu pinge amplituudi, voolu amplituudi, võimsuse, sageduse, võimsusteguri jne mõõtmise funktsioone; elektrikvaliteedi parameetrite mõõtmise funktsioone; koormuse juhtimise funktsioone; tarne-, aja-, katse-, raamatupidamis- ja salvestusfunktsioone; andmesideliideseid ja nendega seotud andmeturbe funktsioone. Lisaks selle dokumendi nõuetele võivad nendele kohalduda vastavaid funktsioone käsitlevad asjakohased standardid. Selliste funktsioonide nõuded jäävad aga selle dokumendi käsitlusalast välja.
MÄRKUS 4 Tootenõuded võimsuse mõõtmis- ja seireseadmetele (ingl lühend PMDs) ning mõõtmisfunktsioonidele, nagu pinge amplituudi, voolutugevuse amplituudi, võimsuse, sageduse jne mõõtmine, on hõlmatud standardiga EN 61557-12:2008. Sellegipoolest pole standardile EN 61557-12:2008 vastavad seadmed ette nähtud kasutamiseks arveldusarvestitena, välja arvatud juhul, kui need vastavad ka standarditele EN IEC 62052-11:2021/A11:2022 ja EN 50470-3:2022.
MÄRKUS 5 Toitekvaliteedi mõõteriistadele (ingl lühend PQIs) esitatavad tootenõuded on hõlmatud standardiga EN 62586-1:2017. Nõuded elektrikvaliteedi mõõtmistehnikatele (sh funktsioonidele) on käsitletud standardis EN 61000-4-30:2015. Toitekvaliteedi mõõtmise funktsioonide testimise nõudeid käsitleb standard EN 62586-2:2017.
Seda dokumenti ei kohaldata
— arvestitele, mille puhul võrgu nimipingest tulenev liinijuhi ja neutraaljuhi vaheline vahelduvpinge ületab 1000 V;
— arvestitele, mis on ette nähtud ühendamiseks väikse võimsusega mõõtetrafodega (LPIT-d, nagu on määratletud standardisarjas EN 61869), kui neid katsetatakse ilma selliste mõõtetrafodeta;
— mõõtesüsteemidele, mis koosnevad mitmest üksteisest füüsiliselt kaugel paiknevast seadmest (v.a mõõtetrafod, LPIT-d);
— kantavatele arvestitele;
MÄRKUS 6 Kantavad arvestid on arvestid, mis pole püsivalt ühendatud.
— veeremis, sõidukites, laevades ja lennukites kasutatavatele arvestitele;
— seadmetele laboratoorseteks katseteks ja arvestite testimiseks;
— standardikohastele tugiarvestitele;
— andmeliidestele ligipääsuks arvesti registrisse;
— elektrimõõteseadmete paigalduspesadele või aparaadiraamidele;
— kõikidele lisafunktsioonidele, mida pakutakse elektriarvesti siseselt.
See dokument ei hõlma meetmeid arvesti tööjõudlust salaja kahjustava võltsimise tuvastamiseks või vältimiseks.
MÄRKUS 7 Konkreetsel turul kehtivad sellegipoolest asjakohased võltsimiste tuvastamise ja vältimise nõuded ning tootja ja ostja vahelise kokkuleppega kohalduvad katsemeetodid rikkumiste tuvastamiseks.
MÄRKUS 8 Pettuste tuvastamise ja ennetamise nõuete ja katsemeetodite detailne kirjeldamine oleks kahjulik, sest niisugused tehnilised kirjeldused annaksid juhiseid võimalikele petturitele.
MÄRKUS 9 Eri turgudelt on teateid paljudest erinevatest arvestite töö salajase mõjutamisega seotud pettusejuhtumitest. Seepärast suurendaks kõikvõimalikke rikkumisi tuvastavate ja vältivate arvestite projekteerimine põhjendamatult nende projekteerimise, kontrollimise ja valideerimise kulusid.
MÄRKUS 10 Arveldustes kasutatavad süsteemid, sh tarkade arvestitega mõõtesüsteemid, suudavad tuvastada ebakorrapäraseid tarbimismustreid ja tavapärasest erinevaid võrgukadusid, see omakorda võimaldab leida võltsimiskahtlusega arvesteid.
MÄRKUS 11 Trafoga töötavate arvestite puhul, mis on seotud voolutrafodega standardi EN 61869-2 kohaselt, on voolutrafo standardne mõõtevahemik 0,05 In kuni Imax täpsusklasside 0,1, 0,2, 0,5 ja 1 jaoks ning neid voolutrafosid kasutatakse selle dokumendi kohaselt C-, B- ja A-klassi arvestite jaoks.
MÄRKUS 12 See dokument ei täpsusta emissioonile kehtivaid nõudeid, need on määratud standardi EN IEC 62052-11:2021/A11:2022 jaotises 9.3.14.