Uue CEN tehnilise komitee „Veevastupidavus ja jätkusuutlik kasutamine“ asutamisettepanek

Peter Milto/Shutterstock.com
Prantsusmaa standardimisorganisatsioon AFNOR esitas CEN-CENELEC-i sekretariaadile ettepaneku luua uus CEN tehniline komitee nimega „Veevastupidavus ja jätkusuutlik kasutamine“ (inglise keeles „Water Resilience and Sustainable Use“).
Veevastupidavus ja jätkusuutlik kasutamine
Kavandatava tehnilise komitee käsitlusalaks oleks veemajanduse, veekorralduse, vee säästmise, vee taaskasutamise ja teenustega seotud kontseptsioonide ja protsesside standardimine joogiveevarustuse, reovee, sademevee ja veetõhususe juhtimissüsteemide valdkonnas.
See hõlmaks tegevusi, mis on vajalikud veevarustuse, vee säästmise, reo- ja sademevee käitlemise ning veekasutuse vähendamise eesmärkide saavutamiseks.
Välja oleksid arvatud:
- veevarustus- ja kanalisatsioonisüsteemide projekteerimine ja ehitamine või tehnilise hoolduse teostamine,
- teenuse kvaliteedi kriteeriumide normatiivsete eesmärkide või läviväärtuste kehtestamine,
- veekvaliteedi mõõtmise meetodite väljatöötamine,
- vee taaskasutuse rakendamine hoonete projekteerimisel.
Kuigi olemasolevad CEN-i tehnilised komiteed nagu CEN/TC 164 (Water Supply) ja CEN/TC 165 (Wastewater Engineering) tegelevad veemajanduse kriitiliste aspektidega, ei kata need põhjalikult veevastupidavuse ja säästva kasutamisega seotud esilekerkivaid väljakutseid.
Teemad, millega plaanitakse komitee moodustamisel tegelema asuda
Uus CEN/TC keskenduks integreeritud strateegiatele veevarude optimeerimiseks, väljavõtete vähendamiseks, taaskasutamise suurendamiseks ja kliimamuutuste mõjude arvestamiseks.
Neid aspekte käsitledes tagaks uus CEN/TC, et Euroopa veesüsteemid on vastupidavad, jätkusuutlikud ja kooskõlas ELi keskkonna- ja kliimaeesmärkidega. See toetab ELi direktiivide rakendamist ja aitab kaasa praktiliste ja rakendatavate standardite väljatöötamisele, mis hõlbustavad üleminekut säästvale veekasutusele ja kliimamuutustele vastupidavusele.
Uue komitee välja töötatud standardite eesmärk oleks:
- edendada dialoogi sidusrühmade, sealhulgas kasutajate, vastutavate asutuste, avaliku või erasektori ettevõtjate, uurimisasutuste ja laborite vahel;
- vastastikune arusaam vastutusest ja ülesannetest;
- meetodite ja vahendite pakkumine eesmärkide ja spetsifikatsioonide määratlemiseks ning tulemuslikkuse hindamiseks;
- tulemuslikkuse seire vee-ettevõtete võimaliku võrdlusuuringu jaoks;
- joogivee, vee korduskasutamise, reovee ja sademevee süsteemide ja teenuste projekteerimis- või ehitusspetsifikatsioonid.
Osalemine Euroopa tehnilistes komiteedes on võimalik Eesti Standardimis- ja Akrediteerimiskeskuse vahendusel olemasoleva või uue Eesti komitee kaudu. EVS ootab Eesti huvi osas sisendit hiljemalt 16. maiks 2025.
Täiendava teabe saamiseks on EVS poolseks kontaktisikuks Käti Liiv.