Uue ISO tehnilise komitee “Sadamad ja terminalid” asutamisettepanek
AU USAnakul/Shutterstock.com
Hiina standardimisorganisatsioon SAC on teinud ettepaneku asutada uus ISO tehniline komitee “Sadamad ja terminalid” (Ports and Terminals). Esialgne eesmärk on see moodustada ISO/TC 8 „Laevad ja meretehnoloogia“ (Ships and marine technology) alamkomiteena.
Loodav komitee keskenduks sadamate ja terminalide valdkonna standardimisele, mis hõlmaks planeerimise, rakendamise, käitamise, uuendamise, lammutamise ning taaskasutuse etappe.
Komitee eesmärkideks oleks:
- Aidata kaasa ISO missioonile "toetada ülemaailmset kaubandust, edendada kaasavat ja õiglast majanduskasvu, edendada innovatsiooni, tervist ja ohutust, et saavutada jätkusuutlik tulevik", pakkudes praktilisi ja toetavaid standardeid rahvusvaheliseks kaubanduseks.
- Aidata kaasa ÜRO SDG🡭 (säästva arengu eesmärgi) number 9 „Tööstus, innovatsioon ja taristu” elluviimisele ning järgida WTO põhieesmärki laiendada ülemaailmset toodete- ja teenuste kaubandust, parandades sadamates ja terminalides toimuva tegevuse tõhusust, tulemuslikkust ja läbipaistvust.
- Saavutada IWA 42 propageeritud kasvuhoonegaaside heitkoguste null-emissioon ja aidata kaasa ÜRO SDG eesmärgile number 13 „Kliimameetmed“, vähendades energiatarbimist kaubakäitlusühiku kohta, mis omakorda vähendab mõju ülemaailmsetele kliimamuutustele.
- Aidata kaasa ÜRO SDG toodud eesmärkide 3 „Hea tervis ja heaolu“, 5 „Sooline võrdõiguslikkus“, 8 „Inimväärne töö ja majanduskasv“, 10 „Ebavõrdsuse vähendamine“ ja 16 „Rahu, õiguskaitse ja tugevad institutsioonid“ saavutamisele, suurendades töökeskkonna ohutust ning pakkudes rohkem töövõimalusi naistele ja puuetega inimestele, mis edendab soolist võrdõiguslikkust ja sotsiaalset kaasatust.
Samuti keskenduks loodav komitee sadamate ja terminalide maismaal asuvatele aladele ning käsitleks erinevaid transiidiga seotud küsimusi väljaspool ISO/TC 8 käsitlusala.
Standardimisteemad, millega plaanitakse komitee moodustamisel tegelema asuda:
- Juhised sadamate keskkonnamõjude vähendamiseks;
- Juhised sadama paigutuse ja rajatiste konfigureerimiseks;
- Opereerimise juhised erinevat tüüpi terminalidele (nt konteiner, puistlast, vedel puistlast jne);
- Juhised kruiisiterminali reisijateveo teenustele;
- Juhised erinevat tüüpi terminalide automatiseerimise läbiviimiseks.
EVS ootab Eesti huvi osas sisendit hiljemalt 10. jaanuariks 2025. Osalemine Euroopa ja rahvusvahelistes tehnilistes komiteedes on võimalik Eesti Standardimis- ja Akrediteerimiskeskuse vahendusel olemasoleva või uue Eesti komitee kaudu.
Huvi ja täiendava teabe saamiseks on kontaktisikuks Triin Pukk.