Skip to main content

Ringmajandus ja toote digitaalne pass

28.08.2023
Alternate Text

Asutati uus CEN-i komitee CEN/TC 473 „Ringmajandus“, mille sekretariaati hakkab juhtima Rootsi standardimisorganisatsioon (Swedish Institute for Standards). Ringmajanduse komitee CEN/TC 473 käsitlusalasse kuulub horisontaalsete (harmoniseeritud) standardite väljatöötamine, mis arvestab Euroopale iseäralikke tingimusi, õigusloomet ja poliitikat. Euroopa ettevõtted ja riigid on esirinnas üleminekul lineaarselt mudelilt ringsele mudelile tänu kõrgetele ambitsioonidele, mille seab Euroopa roheline kokkulepe (European Green Deal).

CEN/TC 473 hakkab haldama ringmajanduse standardite koordineerimist ja väljatöötamist ringmajanduse toetamiseks, rakendamiseks ja mõõtmiseks Euroopa tasandil. Komitee saab nüüd standardimistegevust tõhusalt juhtida läbi 5 töögrupi, olles sellega toeks Euroopa Komisjoni eesmärkide täitumisele. Ringmajanduse komitee CEN/TC 473 peegeldab rahvusvahelist komiteed ISO/TC 323, kuid jätab käsitlemata ökodisaini ja toote digitaalse passi.

 

Ringmajanduse käsitlus rahvusvahelisel tasandil

Rahvusvahelisel tasandil asutati juba 2018. aastal Rahvusvahelises Standardimisorganisatsioonis ISO tehniline komitee ISO/TC 323 „Circular economy“, milles täna osaleb valdav enamus Euroopa riike koos riikidega üle kogu maailma. ISO-s praegu väljatöötamisel olevad horisontaalsed standardid püüavad saavutada ühtset arusaama ringmajandusest ning selle rakendamisest.

 

Toote digitaalse passi (DPP) käsitlus Euroopa tasandil

DPP-lähenemine parandab väärtusahelate kaudu läbipaistvust ja kvaliteeti ja aitab kaasa Euroopa geostrateegilisele vastupanuvõimele. Toote digitaalse tootepassi (DPP) süsteemi vajadus ja selle arendamine on saanud alguse Euroopa Liidu rohelisest kokkuleppest aastal 2019. Nagu ringmajanduse põhimõtted on ka DPP-lähenemine üheks alustalaks Euroopa Liidu ringmajanduse tegevuskavas🡭 (2020), patareide elutsükli määruses🡭 (2020) ning kestlike toodete ökodisaininõuete sätestamise raamistikus🡭 (2022).

Euroopa Liit pöördus oma initsiatiivi rakendamiseks Euroopa standardiorganisatsiooni CEN-i ja Euroopa elektrotehnika standardimiskomitee CENELEC-i poole, et asutada ühiskomitee harmoneeritud DPP-süsteemi standardite väljatöötamiseks 31. detsembriks aastal 2025.

Komitee hakkab käsitlema teemasid nagu näiteks: 

  • kordumatud identifikaatorid,
  • andmekandjad,
  • seosed füüsilise toote ja digitaalse esituse vahel, otsingumehhanism,
  • juurdepääsuõiguste haldamine,
  • koostalitlusvõime (tehniline, semantiline, korralduslik), sealhulgas andmevahetusprotokollid, vormingud ja andmetöötlus (tutvustus, muutmine, uuendamine),
  • andmete salvestamine ja andmete püsivus,
  • andmete autentimine, usaldusväärsus, terviklikkus,
  • andmete turvalisus ja privaatsus.

 

EVS ringmajanduse komitee asutamise ettepanek

Ka Eesti Standardimis- ja Akrediteerimiskeskus on kokku koondanud huvilised, kellel on võimalik ühiselt asutada EVS tehniline komitee, mille käsitlusalas on nii ringmajandus kui ka toote digitaalne pass. Täiendava info saamiseks on kontaktisik Kadri-Piibe Järve.