Uue Euroopa tehnilise komitee „Ringmajandus“ asutamisettepanek
Ringmajanduse tegevuskava vastu võtmine Euroopa Komisjoni poolt 2020. aastal suunas piirkonna poliitika arengu üha tugevamini rohelisema ja kestliku tuleviku suunas. Euroopa roheline kokkulepe, kasvuhoonegaaside netoheite vähendamine ja kestlike toodete eesmärgiks seadmine on vaid mõned näited Euroopa valitud perspektiivist.
Euroopa Liidu majandus on osa rahvusvahelisest tarne- ja väärtusahelast, mille tõttu on piirkonnal oluline roll ressursside tõhusama kasutuse ja ringlusse võtu suunamisel ning ambitsioonikate eesmärkide seadmisel.
Ringmajanduse käsitlus rahvusvahelises standardimises
Rahvusvahelisel tasandil asutati juba 2018. aastal Rahvusvahelises Standardimisorganisatsioonis ISO tehniline komitee ISO/TC 323 „Circular economy“, milles täna osaleb valdav enamus Euroopa riike kõrvuti riikidega üle maailma. Eestis puudub hetkel selle valdkonna standardimisega tegelev komitee ning ka osalus ISO/TC 323-s.
Nimetatud komitees on koostamisel valdkondade ülesed standardid, mis peaksid looma ühese arusaama, kuidas ringmajandust mõista ja selleni jõuda. Euroopa tasandil on leitud, et juurde on vaja luua Euroopale omane ühine süsteem vältimaks killustumist (sh Euroopa siseturul), toetamaks ringmajanduse arengut, põhimõtete rakendamist ja hindamist.
Ringmajanduse standardimine Euroopas – uue komitee ettepanek
Rootsi standardimisorganisatsiooni SIS ettepanekul on Euroopa Standardimiskomitees CEN hääletamisel ettepanek uue tehnilise komitee „Ringmajandus“ (Circular Economy) moodustamiseks. Uue komitee asutamisettepanek on läbi töötatud koos Taani ja Prantsusmaa standardimisorganisatsioonidega. Kõik kolm riiki osalevad ISO/TC 323 töös ja viimase sekretariaati haldab samuti Prantsusmaa.
Uue Euroopa tehnilise komitee eesmärk on luua Euroopa eritingimusi, regulatiivset raamistikku ja poliitikaid arvestavad valdkondade ülesed standardid. Standarditega soovitakse pakkuda soovitusi, nõudeid, meetodeid ja tööriistu ringmajanduse toetamiseks ja sellele üle mineku hindamiseks.
Koostööd nähakse nii komiteega ISO/TC 323, samuti asutamiseelses etapis oleva digitaalse tootepassi standardimisinitsiatiiviga ning mitmete teiste valdkondadega. Komitee sekretariaati on nõus haldama SIS, kes on välja pakkunud ka esialgse töörühmade jaotuse ja standarditavad teemad.
Huvi ja täiendava info saamiseks on kontaktisik Liis Tambek. Huvipoolte tagasisidet ettepanekule ja huvi loodava komitee töös osalemise kohta ootame hiljemalt 29.06.2023.